SSD چیست ؟

اس‌اس‌دی چیست؟
ممکن است شما قبل از خرید بخواهید بدانید که SSD چیست. SSD خلاصه حروف اول Solid State Drive یا همان درایو جامد است. احتمالاً با مموری‌های USB آشنا هستید – SSD را می‌توان نسخه غول‌آسا و پیشرفته‌تر همان ‌USB دانست. SSD هم همچون USB، هیچ قطعه متحرکی ندارد، بلکه اطلاعات را در میکروچیپ ذخیره می‌کند. برعکس، درایو سخت یا همان HDD برای انجام کارها و خوانش اطلاعات از مکان اصلی و رایت در محل ذخیره، از بازوی مکانیکی با سری خواندن و رایت استفاده می‌کند. این، همان دلیلی است که SSD را بسی سریع‌تر می‌کند. در مقایسه، کدام سریع‌تر است؟ راه رفتن در طول اتاق برای برداشتن کتاب و خواندن اطلاعات درون آن، یا کتاب را به‌طور جادویی فراخواندن و باز کردن در مقابل‌تان طوری که در چشم‌برهم‌زدنی آماده خواندن باشد؟ این تفاوتی است که میان ‌HDD و SSD وجود دارد؛ اولی کار فیزیک یا مکانیکی بیشتری برای دریافت اطلاعات نیاز دارد.

یک SSD معمولی از چیزی استفاده می‌کند که به آن فلش مموری NAND گفته می‌شود و نوعی مموری غیرفرار است. حالا، غیرفرار به چه معناست؟ جواب ساده این است که می‌توانید دیسک را خاموش کنید بدون این که آنچه را ذخیره کرده‌اید، فراموش کند. این یک خاصیت اساسی برای یک مموری دائمی است. در اولین روزهای تولد SSD، شایعاتی رواج یافت مبنی بر این که اطلاعات ذخیره شده از طریق آن کهنه شده و بعد از چند سال از بین می‌روند. این شایعه مطمناً‌ در فن‌آوری امروزین SSD صحت نداشته و شما می‌توانید در تمام طول روز با SSD خوانش و رایت را انجام دهید و دستگاه شما برای ۲۰۰ سال اطلاعات شما را پشتیبانی کند. به بیان دیگر، عمر اطلاعات ذخیره شما از عمر خودتان بیشتر خواهد بود!

همانطور که گفته شد، SSD بازوی مکانیکی برای خوانش و رایت ندارد، بلکه متکی بر یک پردازشگر (یا مغز) داخلی به‌نام کنترلگر (یا کنترلر) ناظر بر اجرای عملیات‌های مربوط به خوانش و رایت دیتاست. کنترلگر عامل بسیار مهمی در تعیین سرعت SSD است. تصمیماتی که کنترلگر درباره چگونگی ذخیره، بازخوانی، کش، و تمیز کردن دیتا می‌گیرد می‌تواند تعیین کننده سرعت نهایی درایو باشد. در اینجا امکان همه جزئیات مربوط به کارهای مختلف از قبیل اصلاح خطا، خوانش و رایت، رمزگذاری، و جمع‌آوری زباله، و غیره وجود ندارد. بااین‌حال، همین‌ مقدار افزوده می‌شود که فن‌آوری مناسب کنترلگر غالباً چیزی است که یک SSD خوب را از یک SSD بد متمایز می‌کند. نمونه مناسب کنترلگر خوب در حال حاضر، کنترلگر اکثر SSDها  SandForce SATA 3.0 6GB/s است کهسرعتهایی تا ۵۵۰MB/s در خوانش و رایت را پشتیبانی می‌کند. نسل بعدی خانواده کنترلگرهای SandForce 3700 در اواخر ۲۰۱۳ معرفی شد و گفته میشود که به سرعتهای خوانش و رایت تا ۱,۸۰۰MB/s و سرعت ۱۵۰k/80k مربوط به IOPS نیز دست یافته است. همچنین سامسونگ بعنوان یکی از پیشتازان تولید SSD شرکتی است که کنترلگرهای مربوط به SSD هایش را خودش و با عناوین MEX و MGX تولید میکند.
 
در نهایت، شاید برایتان جالب باشد بدانید SSD چه شکلی است و جاسازی آن به جای درایو سخت چه کار ساده است. اگر به تصاویر زیر نگاه کنید، دو طرف و زیر و روی یک SSD معمولی ۲.۵ اینچی را می‌بینید. قسمت‌های فنی زیر یک پوشش پلاستیکی یا فلزی پنهان شده و چیزی شبیه باتری به نظر می‌رسد.
SSD Top Side
SSD Bottom Side

شکل ظاهری SSD معمولاً شبیه HDD است و با سایزهای رایج ۱.۸، ۲.۵، و یا ۳.۵ به طوری که قابل نصب روی اتصالات سایزهای مشابه در HDD باشد، عرضه می‌شود. اتصالات لازم برای این سایزها معمولاً SATA است. SSDهای کوچک‌تر نیز موجود است که از miniSATA یا mSATA برای استفاده در miniPCI Express لپ‌تاپ از آن استفاده می‌شود.

در ادامه به بررسی و مقایسه SSD و HDD می‌پردازیم تا دریابیم کدام گونه از این درایوها می‌تواند با توجه به نیاز شما مناسب و مفید باشد.